25 lat Fundacji Zdrowie Dziecka
W październiku Fundacja Zdrowie Dziecka świętowała swoje 25 urodziny. W czasie obchodów Jubileuszu w Dworze w Tomaszowicach spotkały się osoby tworzące organizację przez ostatnie ćwierć wieku. Zostały również rozdane wyróżnienia dla najwybitniejszych działaczy.
Ponadto odbyła się konferencja prezentująca te dziedziny medycyny, które są dynamicznie rozwijane w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika.
Fragment książki Katarzyny Siwiec „Święty Ludwik z ulicy Strzeleckiej”
17 września 1992
Lekarze ze Szpitala św. Ludwika zakładają Fundację „Zdrowie Dziecka”. Od tej pory – oprócz opracowywania coraz doskonalszych strategii leczenia małych pacjentów – będą się głowić również i nad tym, jak w obecnej, bardzo trudnej dla służby zdrowia sytuacji, pozyskiwać środki na bezkolizyjne wykonywanie swych obowiązków w służbie Hipokratesa. „Zdrowie Dziecka” jest jedną z pierwszych tego typu fundacji w Krakowie. Już niebawem krakowianie będą świadkami nietuzinkowych imprez charytatywnych na rzecz Szpitala św. Ludwika.
Od początku istnienia Fundacja aktywnie uczestniczy w życiu codziennym szpitala współorganizując m. in. Mikołajki, Dzień Dziecka, profilaktyczne akcje prozdrowotne, konferencje naukowe i szkolenia. Instytucja organizowała także akcje charytatywne w formie balów, wernisaży, Majówek, Andrzejek i innych imprez okolicznościowych. Akcje wspierali znani artyści oraz sportowcy, m. in. Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Marcin Daniec, rodzina Radwańskich.
Fundacja żyje życiem szpitala i ze szpitalem – mówi Anna Malcharek, Prezes Fundacji Zdrowie Dziecka. – Nasze dotychczasowe działania skupiały się na zakupie sprzętu koniecznego do hospitalizacji pacjentów i podejmowaniu działań skierowanych bezpośrednio do nich. Ponieważ szpital się zmienił, nasza Fundacja także się zmienia. Chcemy podejmować tematy bliskie szpitalowi i ważne z punktu widzenia jego pacjentów. Planujemy liczne kampanie społeczne dotykające takich tematów jak m. in. uświadamianie konsekwencji picia alkoholu w ciąży, konieczność podejmowania szczepień dla dzieci i akcje szczepień dla najmłodszych, a także kampanie uświadamiające problemy psychiczne i psychiatryczne wśród dzieci i młodzieży – dodaje A. Malcharek.